Olejki eteryczne i ich właściwości

Olejki eteryczne posiadają unikalne właściwości, które wpływają na nasze zmysły, stan emocjonalny i pomagają w poprawie zdrowia fizycznego. Dlatego naprawdę warto po nie sięgać. Szczególnie w okresie jesienno – zimowym gdy słońca jest coraz mniej, nasz nastrój jest często obniżony, a ilość infekcji wzrasta. Wówczas korzystanie z ulubionych olejków do masażu, kąpieli czy inhalacji z pewnością uprzyjemni nam dzień i dobroczynnie wpłynie na cały nasz organizm.

 

Trochę o tym czym olejki są i jak powstają

Olejki eteryczne są to skoncentrowane substancje pochodzące z roślin i zawierają unikalne właściwości zapachowe i lecznicze. Ich produkcja jest precyzyjnym procesem, który wymaga staranności i wiedzy na temat danej rośliny. Olejki eteryczne są pozyskiwane z różnych części roślin, takich jak kwiaty, liście, korzenie czy owoce. Otrzymane olejki eteryczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą być używane w aromaterapii, kosmetyce, medycynie naturalnej oraz w produkcji perfum i produktów do pielęgnacji ciała.

Najczęstszym sposobem ich pozyskiwania jest destylacja parą wodną. Rośliny (kwiaty, liście lub korzenie) poddaje się obróbce parą wodną. Para wypłukuje substancje zapachowe i składniki olejków z roślin. Następnie jest schładzana i kondensowana. Tak powstaje ciecz, zawierająca olejek eteryczny i wodę.

Każdy olejek ma swoje unikalne właściwości. Ważne jest to, aby olejki kupować ze sprawdzonych źródeł.

 

Jak sprawdzić czy mam do czynienia z naturalnym olejkiem eterycznym?

Jest kilka sposobów aby sprawdzić czy mamy do czynienia z rozcieńczonym, czy z naturalnym olejkiem eterycznym. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na to co jest napisane na butelce. Czy widnieje tam napis olejek eteryczny, czy może zapachowy, lub olejek perfumowany? Ta istotna różnica decyduje, z jakim olejkiem mamy do czynienia. Na butelce powinna być nazwa olejek eteryczny oraz nazwa łacińska rośliny, z której jest pozyskiwany. Kolejnym testem, tak jak w przypadku perfum jest zapach olejku. Wystarczy wylać krople olejku na kartkę/tkaninę (nie na skórę !) i sprawdź czy po krótkim czasie nie czuć chemicznego zapachu. Natomiast po ulotnieniu się olejku należy zwrócić uwagę czy na kartce/tkaninie nie została tłusta plama. Ten prosty test pokaże, czy olejek faktycznie jest naturalny, czy został rozcieńczony/zanieczyszczony.

 

Właściwości olejków eterycznych

Teraz trochę o dobroczynnych właściwościach, których można doświadczyć stosując olejki eteryczne. Oddziałują one na nasz nastrój, umysł a nawet przyczyniają się do poprawy zdrowia fizycznego. Niektóre z olejków świetnie sprawdzą się przy różnych infekcjach, katarze czy przeziębieniu gdyż mają właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Do takich olejów należą m.in: lawendowy, sosnowy, miętowy, olejek z drzewa sandałowego, eukaliptusowy.

Inne pomogą przy obniżonym nastroju, wspomogą walkę z depresją lub wpłyną na rozluźnienie organizmu przy dużym napięciu i stresie. Tutaj świetnie się sprawdzi olejek pomarańczowy, olejek z drzewa sandałowego, cytrynowy lub lawendowy.

Gdy mamy problem z bólem głowy, powracającymi migrenami to możemy liczyć na takie olejki jak: miętowy, lawendowy, eukaliptusowy, grejpfrutowy czy goździkowy.

Jeżeli chcesz zapoznać się z ofertą olejków, poczytać o ich właściwościach zapraszamy do naszego sklepu.

Warto pamiętać, że olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane, dlatego zawsze należy je stosować ostrożnie i zgodnie z zaleceniami. Przed ich użyciem warto skonsultować się z aromaterapeutą lub specjalistą w dziedzinie medycyny naturalnej. Pamiętajmy że, nie wszyscy mogą stosować olejki eteryczne, szczególną ostrożność powinno zachować się w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży, osób chorych na astmę lub nadciśnienie.

Pomimo tego, że olejki eteryczne mają pozytywny wpływ na organizm, to jednak nie są lekami, w przypadku różnych dolegliwości należy najpierw skonsultować się z lekarzem. Olejki eteryczne nie zastąpią leczenia, mogą je wspomóc.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *